Helga jede vlakem – beseda o holokaustu pro deváťáky
Ve dnech 27. května a 8. června se dvě třídy deváťáků ze ZŠ Křemže zúčastnily programu Helga jede vlakem, který se věnuje tématu holokaustu a osudům židovských obyvatel během druhé světové války. Prostřednictvím autentických vzpomínek pamětníků jsme se společně vrátili do třicátých let minulého století. Sledovali jsme postupný nárůst antisemitismu, vznik protižidovských nařízení, sílu propagandy i první transporty do ghett a koncentračních táborů.
Dotkli jsme se také tragických důsledků nacistické politiky a realizace takzvaného konečného řešení židovské otázky. Příběhy konkrétních rodin a jednotlivců pomohly žákům lépe pochopit, jak dramaticky dokázala válka zasáhnout do života obyčejných lidí. Společně jsme sledovali jejich nucenou cestu válečnou Evropou a zamýšleli se nad tím, jaké důsledky mohou mít předsudky, nenávist a lhostejnost. Deváťáci k tématu přistupovali s velkým zájmem a citlivostí. Aktivně se zapojovali do diskuze, kladli řadu promyšlených otázek a ukázali, že i po více než osmdesáti letech zůstává připomínání těchto událostí důležité a potřebné.
Děkujeme žákům i pedagogům za společně strávený čas nad tématem, na které bychom neměli zapomínat.




























