Lidové zvyky a tradice podzimu v nejjižnější oblasti Čech

V pondělí 2. 10. 2023 jsme v oddělení pro dospělé přivítali etnografa Jihočeského muzea v Českých Budějovicích PhDr. Jana Šimánka, který nám představil lidové zvyky a tradice, které se vztahují k období podzimu v národopisné oblasti Doudlebska. Připomněli jsme si historii podzimních poutí, posvícení, svátku dušiček, ale i téměř zapomenuté  svátky sv. Linharta, sv. Cecílie a sv. Ondřeje. Poutavé a velice zajímavé vyprávění doplnil PhDr. Šimánek ukázkami ze starých kronik. Díky tomu jsme se mohli seznámit s kritikou sedláka Vaváka ohledně pití černé kávy nebo překrásným popisem posvícení v Markvarticích kronikáře Josefa Herála.

Lidové zvyky a tradice podzimu v nejjižnější oblasti Čech, zdroj: Městská knihovna v Českém Krumlově (1/17)Lidové zvyky a tradice podzimu v nejjižnější oblasti Čech, zdroj: Městská knihovna v Českém Krumlově (2/17)Lidové zvyky a tradice podzimu v nejjižnější oblasti Čech, zdroj: Městská knihovna v Českém Krumlově (3/17)Lidové zvyky a tradice podzimu v nejjižnější oblasti Čech, zdroj: Městská knihovna v Českém Krumlově (4/17)Lidové zvyky a tradice podzimu v nejjižnější oblasti Čech, zdroj: Městská knihovna v Českém Krumlově (5/17)Lidové zvyky a tradice podzimu v nejjižnější oblasti Čech, zdroj: Městská knihovna v Českém Krumlově (6/17)Lidové zvyky a tradice podzimu v nejjižnější oblasti Čech, zdroj: Městská knihovna v Českém Krumlově (7/17)Lidové zvyky a tradice podzimu v nejjižnější oblasti Čech, zdroj: Městská knihovna v Českém Krumlově (8/17)Lidové zvyky a tradice podzimu v nejjižnější oblasti Čech, zdroj: Městská knihovna v Českém Krumlově (9/17)Lidové zvyky a tradice podzimu v nejjižnější oblasti Čech, zdroj: Městská knihovna v Českém Krumlově (10/17)Lidové zvyky a tradice podzimu v nejjižnější oblasti Čech, zdroj: Městská knihovna v Českém Krumlově (11/17)Lidové zvyky a tradice podzimu v nejjižnější oblasti Čech, zdroj: Městská knihovna v Českém Krumlově (12/17)Lidové zvyky a tradice podzimu v nejjižnější oblasti Čech, zdroj: Městská knihovna v Českém Krumlově (13/17)Lidové zvyky a tradice podzimu v nejjižnější oblasti Čech, zdroj: Městská knihovna v Českém Krumlově (14/17)Lidové zvyky a tradice podzimu v nejjižnější oblasti Čech, zdroj: Městská knihovna v Českém Krumlově (15/17)Lidové zvyky a tradice podzimu v nejjižnější oblasti Čech, zdroj: Městská knihovna v Českém Krumlově (16/17)Lidové zvyky a tradice podzimu v nejjižnější oblasti Čech, zdroj: Městská knihovna v Českém Krumlově (17/17)

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Městská knihovna v Českém Krumlově

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: